Izbeljivanje zuba



Izbeljivanje zuba je procedura u kojoj se uklanjaju razne diskoloracije sa površine zuba, a sama boja zuba postaje svetlija. Uspeh izbeljivanja u velikoj meri zavisi od prirode diskoloracije.

Koji su uzroci prebojenosti?

 Mnogobrojni faktori uzrokuju pojavu mrlja i prebojenosti kako na površini zuba tako i u njihovim unutrašnjim slojevima. Postoje dva tipa prebojenosti zuba:

  1. Spoljašnja prebojenost zuba – osnovna boja naših zuba dolazi od gleđi – spoljašnjeg mineralizovanog sloja. On se stvara dok smo još u majčinom stomaku. Prirodna boja zuba na početku života je uglavnom svetla. Vremenom, boja zuba dobija žućkaste nijanse zahvaljujući sledećim faktorima: 
  • Loša oralna higijena 
  • Korišćenje duvana koji sadrži obojenu toksičnu materiju
  • Konzumiranje obojene hrane i pića – Koka-kola, kafa, čajevi…
  1. Unutrašnja prebojenost zuba – Prebojenost zahvata dublje slojeve zuba – dentin. Promene nastaju usled: 
  •  Prevelike izloženosti fluoridima tokom deteinjstva
  • Korišćenje tetraciklinskih antibiotika od strane majke tokom trudnoće
  • Korišćenje tetraciklinskih antibiotika do osme godine života
Izbeljivanje svih zuba
Osemeh posle izbeljivanja zuba

Da li ste kandidat za izbeljivanje zuba?

Procenu stanja zdravlja zuba i desni daje stomatolog. Tako da prvi korak u ovom procesu predstavlja pregled kod Vašeg stomatologa. 

Stomatolog će prvo detaljno pregledati Vaše desni i zube i utvrditi eventualno prisustvo kvarova ili oboljenja desni. Pre bilo kakve intervencije Vaš stomatolog će ukloniti kamenac i ispolirati Vaše zube. Napraviće se fotografije Vaših zuba pre i posle intervencije izbeljivanja zuba, kako bi se uporedili rezultati.

Da li je ova procedura štetna?

Mnoge studije su pokazale da ova stomatološka intervencija nije štetna, pogotovo metode koje so koriste pod kontrolom stomatologa. Novi preparati za izbeljivanje zuba sadrže preparate fluora, pa su zubi nakon izbeljivanja bolje mineralizovani i otporniji na karijes.

Kakav je mehanizam delovanja izbeljivača?

Sredstva za beljenje su na bazi karbamid peroksida i vodonik peroksida. Njima se mogu tretirati vitalni i avitalni zubi. Mehanizam delovanja se zasniva na oksidaciji.

Kako se izbeljuju zubi?

Kod ordinacijskog izbeljivanja zuba stomatolog će prvo fotografisati Vaše zube u cilju praćenja efekta tretmana. Pre početka izbeljivanja zuba stomatolog nanosi specijalan gel na desni oko zuba koji ima ulogu zaštite desni od dejstva preparata za izbeljivanje. Nakon nanošenja preparata za izbeljivanje na zube stomatolog će lampom obasjati zube i na taj način aktivirati i ubrzati dejstvo preparata za izbeljivanje zuba. Izbeljivanje zuba lampom se vrši tri puta po 15 minuta, a maksimalno četiri puta po 15 minuta. Najmanje četiri sata posle izbeljivanja zuba lampom treba izbegavati konzumiranje čajeva, kafe, crvenog vina, cigareta jer oni umanjuju efekat tretmana.

Kome se ne preporučuje izbeljivanje zuba?

Kontraindikacije za izbeljivanje su teška sistemska oboljenja (imunokompromitovane osobe, AIDS, nekontorlisani diabetes, parodontalna oboljenja, u trudnoći i u periodu dojenja).

Koliko traju rezultati izbeljivanja?

Trajnost rezultata zavisi od osobe do osobe. Izbeljivanje se može ponavljati po potrebi na svakih 6-12 meseci.pro

Izbeljivanje zuba cena

Usluga Cena
White smile AKCIJA
100 EUR